When a 0.2 kg mass is attached to a spring ( k = 196 N / m )on a horizontal fric
ID: 1678392 • Letter: W
Question
When a 0.2 kg mass is attached to a spring ( k = 196 N / m )on a horizontal frictionless surface and pulled 10.0 cm from equilibrium. The mass is released attime = 0 and undergoes SHM. In order to increase the frequency of the motion, one would have to? When a 0.2 kg mass is attached to a spring ( k = 196 N / m )on a horizontal frictionless surface and pulled 10.0 cm from equilibrium. The mass is released attime = 0 and undergoes SHM. In order to increase the frequency of the motion, one would have to?Explanation / Answer
if we decrease the mass the frequency will increase
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.