Two narrow slits are illuminated by a laser with awavelength of 518 nm. The inte
ID: 1678418 • Letter: T
Question
Two narrow slits are illuminated by a laser with awavelength of 518 nm. The interference pattern on a screen locatedx = 4.50 m away shows that the second-order bright fringe islocated y = 8.40 cm away from the central bright fringe.a-Calculate the distance between the twoslits.
b-The screen is now moved2.4 m further away. What is the new distance between the centraland the second-order bright fringe?
a-Calculate the distance between the twoslits.
b-The screen is now moved2.4 m further away. What is the new distance between the centraland the second-order bright fringe?
Explanation / Answer
Wavelength = 518 * 10 ^ -9 m
Distance of the screen from slits D= 4.5 m
Distance of the second order bright fringe from central brightfringe
y = 8.4 cm =0.084 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.