You are conducting a post-blast analysis of acommand-detonated IED attack. The f
ID: 1678792 • Letter: Y
Question
You are conducting a post-blast analysis of acommand-detonated IED attack. The firing circuit consisted of a 6.3V battery, firing wire, a switch, and an electric blasting cap.Blasting caps have a resistance of 1.6 and require a currentof 0.45 A to detonate. The resistivity of the firing wire is1.7 x 10-8 *m and the diameter of the wire is1.1 mm. Calculate the maximum length of firing wire that would justallow the blasting cap to still detonate. Answer: 690 m You are conducting a post-blast analysis of acommand-detonated IED attack. The firing circuit consisted of a 6.3V battery, firing wire, a switch, and an electric blasting cap.Blasting caps have a resistance of 1.6 and require a currentof 0.45 A to detonate. The resistivity of the firing wire is1.7 x 10-8 *m and the diameter of the wire is1.1 mm. Calculate the maximum length of firing wire that would justallow the blasting cap to still detonate. Answer: 690 mExplanation / Answer
first find the resistance of the wire: . total voltage = totalresistance * current . 6.3 = (1.6 + R) * 0.45 . R = 12.4 ohms . Then find the cross section area of the wire: A = r2 = * (0.00055)2 = 9.50334 x 10-7 . Then use resistance of a wire: R = L / A or . L = R A / = 12.4 *9.50334 x 10-7 / 1.7 x 10-8 = 693 meters ˜ 690 meters . Then use resistance of a wire: R = L / A or . L = R A / = 12.4 *9.50334 x 10-7 / 1.7 x 10-8 = 693 meters ˜ 690 metersRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.