A weather balloon is filled with 1.22 cubic meters of Helium. What is the weight
ID: 1679186 • Letter: A
Question
A weather balloon is filled with 1.22 cubic meters of Helium. What is the weight of the Helium. Ignoring the wieght of theballoon fabric, calculate the upward accelereation the balloonwould have when it is released. How long will it take toascend 100 feet?Explanation / Answer
We know that density = mass / Volume ==> mass of helium = density x volume = 0.1786 x 1.22 = 0.217892 kg Weight of the helium W = mg = 0.217892 * 9.8 = 2.135 N upward acceleration a = W / m = 9.8 m/s2 the time taken to reach the 100 feet = 100*0.3048m = 30.48 m is t = 2h/g = 2 *30.48 / 9.8 = 2.494 s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.