A piece of aluminum has density 2.70g/cm 3 and mass775 g. The aluminum is submer
ID: 1679244 • Letter: A
Question
A piece of aluminum has density 2.70g/cm3 and mass775 g. The aluminum is submerged in a container of oil of density0.650 g/cm3.How much oil does the metal displace? A solid rock, suspended in air by a spring scale, has ameasured mass of 9.0 kg. When the rock is submerged in water, thescale reads 3.3 kg. What is the density of the rock? (water density= 1000 kg/m3) A piece of aluminum has density 2.70g/cm3 and mass775 g. The aluminum is submerged in a container of oil of density0.650 g/cm3.How much oil does the metal displace? A solid rock, suspended in air by a spring scale, has ameasured mass of 9.0 kg. When the rock is submerged in water, thescale reads 3.3 kg. What is the density of the rock? (water density= 1000 kg/m3)Explanation / Answer
a) the volume of the aluminum : V = m/ = 287.037 cm3 => the volume of oil is displaced is V = 287.037cm3 => the mass of the oil is displaced : M = '*V= 186.57g b) we have the appear mass in water : M'= (M - o*V ) = ( -o)V =(-o)*M/ => M'/M = ( -o)/ = 3.3/9 = 11/30 => 11 = 30( - o) => = (30/19)*o = 1578.9 kg/m3
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.