Can someone please explain how to do this? To determine the amount of temporary
ID: 1680182 • Letter: C
Question
Can someone please explain how to do this?To determine the amount of temporary hearing loss loud music cancause in humans, researchers studied a group of 20 adult femaleswho were exposed to 113 dB musicfor 60 minutes. Eleven of the 20 subjects showeda 19 dB reduction in hearingsensitivity at 4000 Hz. What is the intensity corresponding to thethreshold of hearing for these subjects? W/m2 Can someone please explain how to do this?
W/m2
Explanation / Answer
we know that intensity of the sound wave = (10dB) log(I/Io) Given that = 19 dB Io =10-12 W/m2 ==> log (I / Io)= 19 / 10 = 1.9 ==> I / Io = e1.9 ==> I = Io * e1.9 = 10-12 * e1.9 W/m2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.