a home run is hit in such a way that the baseball just clears awall 21.0m high,
ID: 1680219 • Letter: A
Question
a home run is hit in such a way that the baseball just clears awall 21.0m high, located 130m from home plate. The ball is hit at aheight of 1.00m above the ground at an angle of 35 degrees to thehorizontal, and air resistance is negligible. The initial speed ofthe ball was?Explanation / Answer
The horizontal distance X = v t = v cos35 * t ==> v * t = 130 / cos35 = 158.700 The vertical distance of the ball in time t is y = v sin35 * t -0.5gt2 21 = v sin35 * t -0.5gt2 21 = 91.0- 4.9 t2 4.9t2 = 70 ==> t = 3.779 s from above we have v * t = 158.7 ==> v = 41.98 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.