8. Suppose a copper wire is wound around the equator of aperfectly spherical ear
ID: 1680575 • Letter: 8
Question
8. Suppose a copper wire is wound around the equator of aperfectly spherical earth, so that it just fits snugly at 25°C.If the temperature of the wire now increases to 40°C,causing the wire to increase in length. The wire is now a largercircle, centered on the center of the earth. How high above theground is the wire now? (Radius ofearth = 6.4 x 106m, coefficient of thermal expansion for copper, a= 17 x 10-6/C°)
9. How much heat is given off by 0.25 kg of steam at 190°Cas it condenses to water at 100°C? Take the specific heatcapacity of steam to be cs = 3000 J/kg C°, and thelatent heat of vaporization of water to be Lv = 22.6 X105 J/kg.
Explanation / Answer
8) We know that L = Lo T =2R T = 2 *3.14 * 6.4 x 106 * 17 x 10-6 * (40-25) =10248.96 m 9) Q = msT + mL = 0.25* 3000 * 90 + 0.25 * 22.6 x 105 =632500 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.