Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A gun is fired vertically into a m = 1.31 kg block of wood at rest on a thin hor

ID: 1680635 • Letter: A

Question

A gun is fired vertically into a m = 1.31 kgblock of wood at rest on a thin horizontal sheet directly aboveit If the bullet has a mass of 21.1 g and a speed ofv = 305 m/s, how high will the block rise intothe air after the bullet becomes embedded in it? A gun is fired vertically into a m = 1.31 kgblock of wood at rest on a thin horizontal sheet directly aboveit If the bullet has a mass of 21.1 g and a speed ofv = 305 m/s, how high will the block rise intothe air after the bullet becomes embedded in it?

Explanation / Answer

Once the bullet strikes the block and gets embedded init, by conservation of linear momentum, Mbullet*Vbullet =Mcombined*Vcombined So, 0.0211*305 kg-m/s = (1.31 + 0.0211)*Vcombined So, Vcombined = 4.834 m/s So, using the fact that kinetic energy at the highest point, while the block is rising is zero, 0.5*Mcombined*V2combined =Mcombined*g*H So, H = V2combined/2g = 1.1925 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote