1000 tightly wound loops of wire, each of area 10cm 2 , is spinning in a uniform
ID: 1680712 • Letter: 1
Question
1000 tightly wound loops of wire, each of area 10cm2, is spinning in a uniform magnetic field of strength 0.1 T. The maximum EMF is 20V.How many revolutions do the loops make everysecond? What is the EMF when the loops make an angle of 45degrees with the magnetic field direction? 1000 tightly wound loops of wire, each of area 10cm2, is spinning in a uniform magnetic field of strength 0.1 T. The maximum EMF is 20V.
How many revolutions do the loops make everysecond? What is the EMF when the loops make an angle of 45degrees with the magnetic field direction?
Explanation / Answer
a ) Number of loops in wire N = 1000 Area of the wire A = 10 cm2 = 10* 10-4 m2 Magnetic field strength B = 0.1 T Maximum emf is emax = N B A 20 V = 1000* 0.1 T * 10-3m2 * = 200 radians /s = 31.8 revolutions /s b ) When the loop makes an angle450 is emf e = N B Asin = 1000* 0.1 T * 10-3 m2 sin ( 45) = 0.07 VRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.