When switch S in the figure is open, the voltmeter Vof the battery reads 3.10 V.
ID: 1680722 • Letter: W
Question
When switch S in the figure is open, the voltmeter Vof the battery reads 3.10 V. When the switch isclosed, the voltmeter reading drops to 2.93 V,and the ammeter A reads 1.64 A. Assume that thetwo meters are ideal, so they do not affect the circuit Find the emf . When switch S in the figure is open, the voltmeter Vof the battery reads 3.10 V. When the switch isclosed, the voltmeter reading drops to 2.93 V,and the ammeter A reads 1.64 A. Assume that thetwo meters are ideal, so they do not affect the circuit Find the emf . Find the emf .Explanation / Answer
lost volts=E-V=ir 3.10-2.93=1.64r so r=internal resistance=0.104ohm hence emf =V+ir=2.93+0.104*1.64=3.101V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.