The question states: How many cubic meters of helium are requiredto lift a ballo
ID: 1680757 • Letter: T
Question
The question states: How many cubic meters of helium are requiredto lift a balloon with a 400 kg payload to a height of 8000m? (Take density of helium= 0.180kg/m3) Assume thatthe balloon maintains a constant volume and that the density of airdecreases with the altitude z according to the expressionair=oe-z/8000,where z is in meters and the density of air at sea levelis o=1.25 kg/m3.How do I solve or get a value of z to use in theequation to get an average density to solve for the Volume ofhelium later?
-Thanks, Hector
Explanation / Answer
They give you the value of z. They tell you that the balloonwill rise to a height of 8000 m, so . z = 8000m and . density of air = 1.25 * e-8000/8000 = 1.25 *e-1= 0.460 kg/m3 is the density of theairRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.