Hello guys I am having difficulty solving this problem... A plane drops a hamper
ID: 1680786 • Letter: H
Question
Hello guys I am having difficulty solving this problem...A plane drops a hamper of medical supplies
from a height of 5260 m during a practice run
over the ocean. The plane’s horizontal veloc-
ity was 142 m/s at the instant the hamper
was dropped.
The acceleration of gravity is 9.8 m/s2 .
What is the magnitude of the overall veloc-
ity of the hamper at the instant it strikes the
surface of the ocean?
Answer in units of m/s.
Thank you!
Explanation / Answer
Given that vo = 142 m/s y-yo = -5260 m The time take to move travel vertical distance is -5260 = vosin * t - 0.5 g t2 Where measured relative to positive direction of thex-axis. -5260 = 142 * sin0* t - 4.9t2 ==> t = 32.76 s The horizontal component of velocity vx = 142 m/s The vertical component of velocity vy = vosin - g*t = 0 - 9.8 * 32.76 = 321.08 m/s ==> v = 142 i - 321.08 j magnitude |v| = 351.04 m/s direction = -66o
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.