A 2.71kg block traveling right at 3.46m/s collides with a 5.80kgblock traveling
ID: 1681049 • Letter: A
Question
A 2.71kg block traveling right at 3.46m/s collides with a 5.80kgblock traveling left at 1.93m/s.After the collision the 2.71kg block bounces back and is travelingat 4.01m/s.
What is the speed and direction of the 5.80kg block after thecollision?
Was energy lost or gained in the collision?
What type of collision was it? (elastic, inelastic, etc.)
Explanation / Answer
According to conservation of momentum we have m1 u1 + m2 u2 = m1 v1 + m2 v2 2.7 *3.46 - 5.80 * 1.93 = -2.7 * 4.01 + 5.80 * v2 ==> v2 = 1.547 m/s movingtowards right change in Energy = KEf - KEi = 0.5 [ m1 v12 + m2v22 - m1u12 -m2u22 ] = 0.5 [ 43.41 + 13.88 - 32.32 - 21.60 ] = 1.682 J Energy gained. Collision is elastic.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.