The string in the Figure isL = 106.0 cm long and thedistance d to the fixed peg
ID: 1681152 • Letter: T
Question
The string in the Figure isL = 106.0 cm long and thedistance d to the fixed peg P is 73.1 cm. When the ball isreleased from rest in the position shown, it will swing along thedashed arc. a. How fast will it begoing when it reaches the lowest point in itsswing? b. How fast will it be going when itreaches the highest point in its swing?2. A satellite is in a circular orbitaround the earth. The period of the satellite is27.1 hr. a. Calculate the radius ofthe orbit of the satellite. Data: Mass of the earth = 5.98 ×1024kg. b. What is the speed of thesatellite?
Explanation / Answer
L = 106.0 cm, d = 73.1 cm, radius r = L - d a) mgL = mv2/2 v = (2gL) = 4.51 m/s b) mgL = mg*2r + mv'2/2 2gL = 2g*2(L - d) + v'2 v = [2g(2d - L)] = 2.81 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.