A m 1 = 3.80 kg block on a smoothtabletop is attached by a string to a hanging b
ID: 1681301 • Letter: A
Question
A m1 = 3.80 kg block on a smoothtabletop is attached by a string to a hanging block ofmass m2 = 2.10 kg, as shown in thefigure. The blocks are released from rest and allowed to movefreely. Find the tension in the string.A child slides down a slide with a22o incline, and at the bottom her speed isprecisely three-fifths what it would have been if the slide hadbeen frictionless. Calculate the coefficient of kinetic frictionbetween the slide and the child.
A child slides down a slide with a22o incline, and at the bottom her speed isprecisely three-fifths what it would have been if the slide hadbeen frictionless. Calculate the coefficient of kinetic frictionbetween the slide and the child.
Explanation / Answer
As the table is smooth, there is no friction acting onthe block on the table Let T = Tension acting on the string mass of the block on thetable, m 1= 3.8 kg mass of the suspendedbloch, m 2 = 2.1 kg Equation for m2: m2 g - T = m 2 a T = m 2 ( g-a) .....................(1) Equation for m1: T= m1 a .............................(2) By equating (1) and(2) m1 a = m 2 ( g-a) = m 2 g - m 2a a = m 2 g / ( m1 + m 2) =2.1 X 9.8 / 5.9 = 3.489 m/s^2T=13.25 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.