A spiral spring is compressed so that the potential energy is144 J. When the spr
ID: 1681419 • Letter: A
Question
A spiral spring is compressed so that the potential energy is144 J. When the spring is instead stretched two-thirds of thedistance it was compressed, its remaining potential energy willbe?A) 96J B) 80 J C) 64 J D) 48 J E) 16 J Please show the work, so I can understand how to do thisproblem. Thanks :) A spiral spring is compressed so that the potential energy is144 J. When the spring is instead stretched two-thirds of thedistance it was compressed, its remaining potential energy willbe?
A) 96J B) 80 J C) 64 J D) 48 J E) 16 J Please show the work, so I can understand how to do thisproblem. Thanks :)
Explanation / Answer
In an ideal spring, the same calculation will be used forstretching or compressing a spring. E=0.5Kx^2 Let's make up a distance to find a K to use. We'll say thefirst time it was compressed 3m 144J=0.5K(9m) K=32Nm Now we can plug in the value for stretching it 2/3 of thedistance 2/3(3)=2m E=0.5(32Nm)(4m) E=64J Which is answer C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.