3.) A rifle of 3.0 kg is fired. The velocity of a 10-gbullet at the muzzle is 30
ID: 1681488 • Letter: 3
Question
3.) A rifle of 3.0 kg is fired. The velocity of a 10-gbullet at the muzzle is 300 m/s. It takes 0.005 s for the bullet toreach the muzzle. Find a) the average force acting on the bullet;b) the recoil velocity of the rifle.4.) A 1500-kg car at rest at a stop sign is hit frombehind by a 2500-kg truck at a speed of 10 m/s. They are entangledand skid together for a distance of 4.8 m. Find a) their speedright after the collision; b) the acceleration during the skid.
5.) A 3200-kg satellite revolves in a uniform circularmotion around the Earth at a height of 500 km. Find a) thegravitational force due to the Earth; b) the speed of thesatellite.(The mass of the Earth is 5.98 x 1024 kg andthe radius of the Earth is 6370 km.) 3.) A rifle of 3.0 kg is fired. The velocity of a 10-gbullet at the muzzle is 300 m/s. It takes 0.005 s for the bullet toreach the muzzle. Find a) the average force acting on the bullet;b) the recoil velocity of the rifle.
4.) A 1500-kg car at rest at a stop sign is hit frombehind by a 2500-kg truck at a speed of 10 m/s. They are entangledand skid together for a distance of 4.8 m. Find a) their speedright after the collision; b) the acceleration during the skid.
5.) A 3200-kg satellite revolves in a uniform circularmotion around the Earth at a height of 500 km. Find a) thegravitational force due to the Earth; b) the speed of thesatellite.(The mass of the Earth is 5.98 x 1024 kg andthe radius of the Earth is 6370 km.) 4.) A 1500-kg car at rest at a stop sign is hit frombehind by a 2500-kg truck at a speed of 10 m/s. They are entangledand skid together for a distance of 4.8 m. Find a) their speedright after the collision; b) the acceleration during the skid.
5.) A 3200-kg satellite revolves in a uniform circularmotion around the Earth at a height of 500 km. Find a) thegravitational force due to the Earth; b) the speed of thesatellite.(The mass of the Earth is 5.98 x 1024 kg andthe radius of the Earth is 6370 km.) 5.) A 3200-kg satellite revolves in a uniform circularmotion around the Earth at a height of 500 km. Find a) thegravitational force due to the Earth; b) the speed of thesatellite.(The mass of the Earth is 5.98 x 1024 kg andthe radius of the Earth is 6370 km.)
Explanation / Answer
3)a)mv=ft0.01kg(300m/s)/0.005s=f
F=600N
b)conservation of momentum 3Kg(vgun)-0.01kg(300m/s)=0
Vgun= -1m/s <----negative because its goign the otherway.
4) a) conservation of momentum.
0(1500)+10m/s(2500kg)=4000kg(vfinal)
vfinal=6.25m/s
b) dx=4.8m
vinitial=6.25m/s
0^2=6.25m/s^2+2a(4.8m)
acceleration= -4.069m/s/s
6378.1km=radius of earth
altitude=500km
6878100m=r
G=6.67428*10^-11
M=5.9742*10^24kg
g=GMm/r^2
plug and chug
a) mg=27247.9N
b)Set this equation equal to its centripetal force to find itsvelocity.
27247.9N=mv^2/r
v^2=6878100(27247.9N)/3200kg
v=7652.895m/s <--final answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.