A small rubber wheel is used to drive a large pottery wheel. Thetwo wheels are m
ID: 1681610 • Letter: A
Question
A small rubber wheel is used to drive a large pottery wheel. Thetwo wheels are mounted so that their circular edges touch. Thesmall wheel has a radius of 2.0 cm and accelerates at the rateof 6.8 rad/s2, and itis in contact with the pottery wheel (radius 25.0 cm) withoutslipping.(a) Calculate the angular acceleration of the potterywheel.
(b) Calculate the time it takes the pottery wheel to reach itsrequired speed of 61 rpm.
(a) Calculate the angular acceleration of the potterywheel.
(b) Calculate the time it takes the pottery wheel to reach itsrequired speed of 61 rpm.
Explanation / Answer
you can use the relation a1r1 = a2r2 or 6.8 * 2.0 = a * 25 or ang acc of pottery wheel = 6.8 * 2.0 /25= 0.544 rad/s2 now... convert the speed of 85 rpm intorad/sec 61rev / min * 2 rad/ rev * 1 min / 60 sec = 6.3846 rad/s and speed = acc * time 6.3846 rad/s = 0.544 rad/s2 * t t = 11.7365 sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.