Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A pendulum experiences simple harmonic motion with a period of2 sec. To use the

ID: 1681906 • Letter: A

Question

A pendulum experiences simple harmonic motion with a period of2 sec. To use the small angle approximation, the swing angle of thependulum must be less than what angle? b) What is the length of the pendulum? Thank you A pendulum experiences simple harmonic motion with a period of2 sec. To use the small angle approximation, the swing angle of thependulum must be less than what angle? b) What is the length of the pendulum? Thank you

Explanation / Answer

We know that          T = 2L/g ==> L = T2g / 42            = 4 * 9.8 / 4 * 3.14 * 3.14            = 0.9939 m

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote