Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A string has a linear density of 5.5 x 10 -3 kg/mand is under a tension of 380 N

ID: 1682015 • Letter: A

Question

A string has a linear density of 5.5 x 10-3 kg/mand is under a tension of 380 N. The string is 2.0 m long, is fixedat both ends, and is vibrating in the standing wave pattern shownin the drawing. Determine the (a) speed,(b) wavelength, and (c) frequencyof the traveling waves that make up the standing wave.
I got 260 for the speed and 200 for the frequency. However,when I tried to find the wavelength I got 1.3 (two sig figs) and itsaid it was wrong. Can someone tell me what I did wrong? A string has a linear density of 5.5 x 10-3 kg/mand is under a tension of 380 N. The string is 2.0 m long, is fixedat both ends, and is vibrating in the standing wave pattern shownin the drawing. Determine the (a) speed,(b) wavelength, and (c) frequencyof the traveling waves that make up the standing wave.
I got 260 for the speed and 200 for the frequency. However,when I tried to find the wavelength I got 1.3 (two sig figs) and itsaid it was wrong. Can someone tell me what I did wrong?

Explanation / Answer

a) speed v = T/ = 380 / 5.5 x 10-3 =262.85 m/s b) = 2 * L = 2 * 2.0 = 4 m c) f = v / = 262.85 / 4 = 65.71 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote