A wheel starts from rest and rotates about its axiswith constant angular acceler
ID: 1682102 • Letter: A
Question
A wheel starts from rest and rotates about its axiswith constant angular acceleration. After 6.9 s have elapsed, ithas rotated through an angle of 20 radians. What is the angular acceleration of thewheel?What is theangular velocity when the time t = 6.9 s?
What is thecentripetal acceleration of a point on the wheel a distance r =0.40 m from the axis at t = 6.9 s? What is the angular acceleration of thewheel?
What is theangular velocity when the time t = 6.9 s?
What is thecentripetal acceleration of a point on the wheel a distance r =0.40 m from the axis at t = 6.9 s?
Explanation / Answer
a) angular acceleration = 2 /t2 = 2 * 20 / 6.9*6.9 = 0.840rad/s2 b) angular velocity = t = 0.840 * 6.9 = 5.797rad/s c) ac = r2 = 0.40 * 5.797*5.797 =13.44 m/s2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.