An obese 2000 kg waterbuffalo climbs a hill at a 45 degreeangle. It manges to ma
ID: 1682160 • Letter: A
Question
An obese 2000 kg waterbuffalo climbs a hill at a 45 degreeangle. It manges to make it 200 meters in 25 minutes. How much power was used during the ascent? How much potential energy did the rotund mamal gain? How much kinetic engergy was lost? An obese 2000 kg waterbuffalo climbs a hill at a 45 degreeangle. It manges to make it 200 meters in 25 minutes. How much power was used during the ascent? How much power was used during the ascent? How much potential energy did the rotund mamal gain? How much kinetic engergy was lost?Explanation / Answer
mass m = 2000 kg angle = 45 degrees distance travelled in 25 min is S = 200 m time t= 25 min = 25 * 60 s = 1500 s height from ground corresponding to distance S along theincline h = S * sin h = 141.42 m (a). power of ascent P = mgh / t = 1847.9 W (b).Potential energy gain U = mgh = 2771858.58 J (c).kinetic energy lost = potential energy gain Since from law of conservation of energy = 2771858.58 J (c).kinetic energy lost = potential energy gain Since from law of conservation of energy = 2771858.58 JRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.