A physics student is sitting on a frictionlessplatform that is rotating with an
ID: 1682196 • Letter: A
Question
A physics student is sitting on a frictionlessplatform that is rotating with an angular speed ofi = 1.9 rad/s. Hisarms are outstretched, and he is holding a heavy weight in eachhand. The moment of inertia of the student, the extended weights,and the platform about the rotation axis is Ii =8.8 kg·m2. When thestudent pulls the weights inward toward his body, the moment ofinertia decreases to If =5.2 kg·m2. a. What is the resulting angular speed,f, of the platform? b. By how much is the kineticenergy of the system increased? (Think about where this increase inenergy comes from!)Explanation / Answer
By using conservation of angular momentum we havei Ii = fIf =>f = 1.9 * 8.8 / 5.2
= 3.215 rad/s The kinetic energy increased
E= Iff2/2 -Iii2/2
= 26.88 - 15.884
= 10.996 J
This increasing is caused by the work done by thestudent pulls the weights inward toward his body. This increasing is caused by the work done by thestudent pulls the weights inward toward his body.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.