Henrietta is going off to her physics class, jogging down thesidewalk at 3.05 m/
ID: 1682384 • Letter: H
Question
Henrietta is going off to her physics class, jogging down thesidewalk at 3.05 m/s. Her husband Bruce suddenly realizes that sheleft in such a hurry that she forgot her lunch of bagels, so heruns to the window of their apartment, which is 43.9 m above thestreet level and directly above the sidewalk, to throw them to her.Bruce throws them horizontally 9.00 s after Henrietta has passedbelow the window, and she catches them on the run. You can ignoreair resistance.
a. (4 pts.) With what initial speed must Bruce throw the bagels soHenrietta can catch them just
before they hit the ground?
b. (2 pts.) Where is Henrietta when she catches the bagels?
Explanation / Answer
Distance travelled by Henrietta in 9 s, S = velocity * time = 3.05*9 = 27.45 m Height to the window from road h = 43.9 m time taken by bagels to reach the ground t = v(2h/g) = v87.8/9.8 = 2.99 s (a) Horizontal velocity of the object vx = S/t = 27.45/2.99 = 9.18 m/s (b) The distance at which she catches the object = Distance travelledby Henrietta in 9 s + distance travelled during the time of flightof object = 27.45 + (3.05*2.99) m = 36.569 m(from the foot of the window)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.