An elevator of mass m moving upward has two forces acting on it: the upward forc
ID: 1682489 • Letter: A
Question
An elevator of mass m moving upward has two forces acting on it: the upward force of tension in the cable and the downward force due to gravity. Let the elevator have a mass of 1500 kg and an upward acceleration of 2.9 m/s2. Find T. Your response differs from the correct answer by more than 10%. Double check your calculations. N Is your answer consistent with the answer to part (a)? The elevator of part (d) now moves with constant upward velocity of 10 m/s. Find T. N Is your answer consistent with your answer to part (b)? Having initially moved upward with a constant velocity, the elevator begins to accelerate downward at 1.90 m/s2. Find T. NExplanation / Answer
mass of elevator m = 1500 Kg (d) acceleration a = 2.9 m/s2 (upward) Resultant force F = T -mg (in this case T >mg) T = F + mg = ma + mg = m( a + g ) = 1500*(2.9+9.8) = 19050 N (e) It moves with constant velocity. so that acceleration a = 0 T = mg = 1500*9.8 = 14700 N (f) In this case elevator initially moved with constant velocity (a =0)& and it begins to accelerate downward at 1.9m/s2 So TRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.