A projectile of mass 0.500 kg isshot straight up with an initial speed of 22.0 m
ID: 1682526 • Letter: A
Question
A projectile of mass 0.500 kg isshot straight up with an initial speed of 22.0 m/s. (a) How high would it go if there were no air friction?m
(b) If the projectile rises to a maximum height ofonly 17.8 m, determine themagnitude of the average force due to air resistance.
N
(a) How high would it go if there were no air friction?
m
(b) If the projectile rises to a maximum height ofonly 17.8 m, determine themagnitude of the average force due to air resistance.
N
Explanation / Answer
(a) h = u2/ 2g = 22 * 22 / 2 * 9.8 = 24.69 m (b) PE = mgh = (0.5)(9.8)(17.8) = 87.22J. KE = 1/2mv2 =1/2(0.5)(22)2 =121J. So the energy (or work) that was lost tofriction was w = 121 - 87.22 = 33.78J. Now we can find the force, soW=FdCos 33.78 = F * 17.8 * cos180 ==> F = -1.897 N Magnitude is 1.897 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.