Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A circular conducting loop of radius 21.0 cm is located in a region of homogeneo

ID: 1683144 • Letter: A

Question

A circular conducting loop of radius 21.0 cm is located in a region of homogeneous magnetic field of magnitude 0.100 T pointing perpendicular to the plane of the loop. The loop is connected in series with a resistor of 171 O. The magnetic field is now increased at a constant rate by a factor of 2.40 in 25.0s.
(a) Calculate the magnitude of the induced emf in the loop while the magnetic field is increasing.
[Answer: 7.76×10-4 V]

(b) Calculate the magnitude of the current induced in the loop while the field is increasing.
[Answer: 4.54×10-6 A ]

(c) With the magnetic field held constant at its new value of 0.24 T, calculate the magnitude of the average induced voltage in the loop while it is pulled horizontally out of the magnetic field region during a time interval of 9.30 s.
[Answer: 3.58×10-3 V]

Explanation / Answer

We know, EMF induced = d /dt here total rate of change of flux = rate of change of magnetic field *area    = (Final - initial field )*area /time    =(0.24-0.1)**0.212/25    =7.76*10-4 V Current = induced EMF / resistance =7.76*10-4 V / 171 = 4.54*10-6 A c)EMF induced = rate of change of flux = magnetic field*rate of change of area =0.24 *area change /time    =0.24**0.212/9.30 = 3.58*10-3 V
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote