26) What is the magnitude of the acceleration of an electron when in an electric
ID: 1683211 • Letter: 2
Question
26) What is the magnitude of the acceleration of an electron when in an electric field of 7.0 X 104 N/C ? 29) An electron is fired through a pair of deflection plates, which produce a 2.00 cm long region with an electric field of 4000 N/C perpendicular to the electron's initial velocity. If the initial speed of the electron is 1.00 X 107 m/s, how long does it take to traverse the plates? 26) What is the magnitude of the acceleration of an electron when in an electric field of 7.0 X 104 N/C ? 29) An electron is fired through a pair of deflection plates, which produce a 2.00 cm long region with an electric field of 4000 N/C perpendicular to the electron's initial velocity. If the initial speed of the electron is 1.00 X 107 m/s, how long does it take to traverse the plates?Explanation / Answer
26) What is the magnitude of the acceleration of an electron when in an electric field of 7.0 X 104 N/C ? We know that F = E q m a = E q ==> a = E q / m = 7.0 x 10^4 * 1.6 x 10^-19 / 9.1 x 10^-31 = 1.2307 x 10^16 m/s^2 29) An electron is fired through a pair of deflection plates, which produce a 2.00 cm long region with an electric field of 4000 N/C perpendicular to the electron's initial velocity. If the initial speed of the electron is 1.00 X 107 m/s, how long does it take to traverse the plates? If x is the the lenght of electric field and t is the time taken by the charged particle to travel this distance along x-axis with constant speed is 26) What is the magnitude of the acceleration of an electron when in an electric field of 7.0 X 104 N/C ? We know that F = E q m a = E q ==> a = E q / m = 7.0 x 10^4 * 1.6 x 10^-19 / 9.1 x 10^-31 = 1.2307 x 10^16 m/s^2 29) An electron is fired through a pair of deflection plates, which produce a 2.00 cm long region with an electric field of 4000 N/C perpendicular to the electron's initial velocity. If the initial speed of the electron is 1.00 X 107 m/s, how long does it take to traverse the plates? 26) What is the magnitude of the acceleration of an electron when in an electric field of 7.0 X 104 N/C ? We know that F = E q m a = E q ==> a = E q / m = 7.0 x 10^4 * 1.6 x 10^-19 / 9.1 x 10^-31 = 1.2307 x 10^16 m/s^2 29) An electron is fired through a pair of deflection plates, which produce a 2.00 cm long region with an electric field of 4000 N/C perpendicular to the electron's initial velocity. If the initial speed of the electron is 1.00 X 107 m/s, how long does it take to traverse the plates? x = v * t ==> t = x / v = 2.00 x 10-2 m / 1.0 x 10^7 m/s = 2.0 x 10^-9 s = 2 nsRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.