A projectile is shot from the edge of a cliff h = 225 m above ground level with
ID: 1683679 • Letter: A
Question
A projectile is shot from the edge of a cliff h = 225 m above ground level with an initial speed of v0 = 125 m/s at an angle of 37.0° with the horizontal, as shown in Fig. 3-35. (a) Determine the time taken by the projectile to hit point P at ground level.s
(b) Determine the range X of the projectile as measured from the base of the cliff.
km
(c) At the instant just before the projectile hits point P, find the horizontal and the vertical components of its velocity. (Take up and to the right as positive directions.)
horizontal m/s
vertical m/s
(d) What is the the magnitude of the velocity?
m/s
(e) What is the angle made by the velocity vector with the horizontal?
° (below the horizontal)
(f) Find the maximum height above the cliff top reached by the projectile.
m A projectile is shot from the edge of a cliff h = 225 m above ground level with an initial speed of v0 = 125 m/s at an angle of 37.0° with the horizontal, as shown in Fig. 3-35. (a) Determine the time taken by the projectile to hit point P at ground level.
s
(b) Determine the range X of the projectile as measured from the base of the cliff.
km
(c) At the instant just before the projectile hits point P, find the horizontal and the vertical components of its velocity. (Take up and to the right as positive directions.)
horizontal m/s
vertical m/s
(d) What is the the magnitude of the velocity?
m/s
(e) What is the angle made by the velocity vector with the horizontal?
° (below the horizontal)
(f) Find the maximum height above the cliff top reached by the projectile.
m
Explanation / Answer
Given height of the cliff h = 225 m initial speed of the projectile u = 125 m/s angle of projection = 37 ^o vertical inital speed of the projectile at the top of the cliff is 0 m/s height of the cliff h = ut + ( 1 /2 ) g t^2 = gt^2 / 2 1) time taken by the projectile to reach the ground t = 2h/g = 2 ( 225) / 9.8 = 6.776 s 2) range X of the projectile as measured from the base of the cliff.X = ( u sin ) t =( 125 sin 37 )(6.776 ) = 509.76 m 3) horizontal component of velocity v_x = u cos = 125 cos 37 = 99.8294m /s 4) vertical component of velocity v_y = gt = 9.8 * 6.776 = 66.4048 m /s 5) magnitude of velocity v = ( v_x )^2 + ( v_y ) ^2 = ( 179.6929 )^2 + (66.4048 )^2 = 119.89 m/s 6) angle made by the velocity vector with the horizontal tan = gt / u = ( 9.8 ) (6.776) / 125 = 0.531 = 27.97 ^o 7) maximum height above the cliff H = (125)^2 (sin)^2 / 2 g = 125 ^2 ( sin 37 )^2 / ( 2*9.8 ) = 288.728 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.