A sound wave in helium has an intensity of 1.00x10 -3Watts/m2. The density of he
ID: 1683774 • Letter: A
Question
A sound wave in helium has an intensity of 1.00x10 -3Watts/m2. The density of helium is 0.179kg/m3 and the velocity of the sound in helium is 965m/s. The pressure amplitude of the sound wave is?Explanation / Answer
Pressure amplitude P = 2 * pi * frequency * amplitude * density * velocity Given that I = 2 * ( pi * amplitude* frequency )^2 * density * velocity = 1.00 x 10^-3 W/m^2 ==> ( pi * amplitude* frequency ) = [1.00 x 10^-3 W/m^2 / 2* density * velocity]^1/2 Therefore Pressure amplitude P = 2 * (pi * frequency * amplitude) * density * velocity = 2 * [1.00 x 10^-3 W/m^2 / 2* density * velocity]^1/2 * density * velocity = 2 * [ 1.0 x 10-3 / 2 * 0.179 * 965 ] ^1/2 * 0.179 * 965 = 0.001 Pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.