An electron is traveling through a uniform electric field. The field is constant
ID: 1683814 • Letter: A
Question
An electron is traveling through a uniform electric field. The field is constant and given by (2.00x10-11N/C)i - (1.20x 10^-11 N/C)j. At t=0,the electron is at the origin and traveling in the direction with a speed of 1.90 m/s . What is its position 2 seconds later?(x and y components). I figured out the y component correctly. Doing the same calculations for x component doesnt give me the right answer. An electron is traveling through a uniform electric field. The field is constant and given by (2.00x10-11N/C)i - (1.20x 10^-11 N/C)j. At t=0,the electron is at the origin and traveling in the direction with a speed of 1.90 m/s . What is its position 2 seconds later?(x and y components). I figured out the y component correctly. Doing the same calculations for x component doesnt give me the right answer.Explanation / Answer
E = 2.00 * 10^-11 i - 1.20 * 10^-11 j, q = -1.60*10^-19 C, t = 2.00 s, v0 = 1.90 i m/s force F = qE acceleration a = qE/m = -3.516 i + 2.110 j m/s^2 position r = v0*t + at^2/2 = -3.23 i + 4.22 j (m)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.