An object (A) of mass 0.1kg strikes a second object (B), of mass 0.3kg that is i
ID: 1684396 • Letter: A
Question
An object (A) of mass 0.1kg strikes a second object (B), of mass 0.3kg that is initially at rest. Mass A has an initial velocity of +2 m/sa/ Assume that the collision is entirely elastic. Calculate and describe the final velocities for the two objects. Assume that this problem is entirely one-dimentional.
b/ Now assume that the collision is totally inelastic. Again calculate and describe the final state for these objects. Calculate the total energy of the system before and after the collision. Is mechanical energy conserved in this case; if not, account for the descrepancy.
Explanation / Answer
mA = 0.1 kg, mB = 0.3 kg, vA = +2 m/s find final velocity vA' and vB' a) vA' = (mA - mB)*vA/(mA + mB) = -1 m/s vB' = 2mA*vA/(mA + mB) = +1 m/s b) vA' = vB' = mA*vA/(mA + mB) = +0.5 m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.