Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Two thin slits separated by 0.0518 mm are illuminated by light from a He-Ne lase

ID: 1684790 • Letter: T

Question

Two thin slits separated by 0.0518 mm are illuminated by light from a He-Ne laser ( Lamda = 633 nm), producing interference fringes on a distant screen. Find the angle between the centers of the central bright fringe and the next bright fringe.
Two thin slits separated by 0.0518 mm are illuminated by light from a He-Ne laser ( Lamda = 633 nm), producing interference fringes on a distant screen. Find the angle between the centers of the central bright fringe and the next bright fringe. Lamda = 633 nm), producing interference fringes on a distant screen. Find the angle between the centers of the central bright fringe and the next bright fringe.

Explanation / Answer

Right, lets keep it simple... m * lambda = d sin theata (m is 3 as you are looking at the 3rd order) so we have.... 3 x (668 x 10^-9) = (6.73 x10^-6) x sin theta 2.004 x 10^-6 / 6.73 x 10^-6 = sin theta = 0.29777 sin^-1 0.29777 = 17.324 degress = theta. Now we can use trig. to find the distance. 1.85 is the straight line distance. So, Hypotenuse x cos 17.324 = 1.85 so, 1.85 / cos 17.324 = Hypotenuse = 1.938 metres (i.e. this makes sense as Hypotenuse > Straight Line Distance) Now use pythagoras. 1.938^2 = 1.85^2 + A^2 3.755844 = 3.4225 + A^2 A^2 = 0.333344 A = sqrt 0.333344 = 0.57736 metres.