Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

30) The electric field in a radio wave traveling through vacuum has amplitude 2.

ID: 1685348 • Letter: 3

Question

30) The electric field in a radio wave traveling through vacuum has amplitude
2.5 X 10-4 V/m and frequency 1.47 MHz. a) Find the amplitude and frequency of the magnetic field. b) The wave is traveling in the +x direction. At x = 0 and t = 0, the electric field is 1.5 x10-4 V/m in the y-direction. What are the magnitude and direction of the magnetic field at x = 0 and t = 0 ? 30) The electric field in a radio wave traveling through vacuum has amplitude
2.5 X 10-4 V/m and frequency 1.47 MHz. a) Find the amplitude and frequency of the magnetic field. b) The wave is traveling in the +x direction. At x = 0 and t = 0, the electric field is 1.5 x10-4 V/m in the y-direction. What are the magnitude and direction of the magnetic field at x = 0 and t = 0 ?

Explanation / Answer

a) Amplitude of magnetic field = B =E/c = (2.5E-4 V/m) / (3E8 m/s) = 8.33E-13 T Frequency of magnetic field = frequency of electric field = 1.47 MHz b) Magnitude = B = E/c = (1.5E-4)/(3E8) = 5.00E-13 T Direction: use the right hand rule to determine the direction of propagation of the wave. If we assume the wave is traveling along the z-axis, then the magnetic field when the electric field is along the positive y-direction, is along the NEGATIVE X-DIRECTION

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote