An inductor of 4 Henry\'s and a resistor of 10 Ohms are connected to a 20V batte
ID: 1685394 • Letter: A
Question
An inductor of 4 Henry's and a resistor of 10 Ohms are connected to a 20V battery. The switch connecting all three in a circuit is closed at t=0. a. What is the initial current in the circuit? b. What is the final steady state current in the circuit? c. What is the initial rate of increase of the circuit? d. About how long does it take for the circuit to go to steady state?An inductor of 4 Henry's and a resistor of 10 Ohms are connected to a 20V battery. The switch connecting all three in a circuit is closed at t=0. a. What is the initial current in the circuit? b. What is the final steady state current in the circuit? c. What is the initial rate of increase of the circuit? d. About how long does it take for the circuit to go to steady state?
Explanation / Answer
L = 4 H, R = 10 Ohms, V = 20 V a. What is the initial current in the circuit? 0 b. What is the final steady state current in the circuit? I = V/R = 2.0 A c. What is the initial rate of increase of the circuit? dI/dt = V/L = 5.0 A/s d. About how long does it take for the circuit to go to steady state? theoretically, it will take an infinitely long time.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.