A steel ball is dropped from a building\'s roof and passes a window, taking .125
ID: 1686150 • Letter: A
Question
A steel ball is dropped from a building's roof and passes a window, taking .125 s to fall from the top to the bottom of the window, a distance of 1.20m. It then falls to a sidewalk and bounces back past the window, moving from bottom to top in .125 s. Assume that the upward flight is an exact reverse of the fall. The time the ball spends below the bottom of the window is 2 s. How tall is the building?Please provide answer in symbolic form and numerical form (ie., that is using nothing but variables and another answer with the variables plugged in with the answer).
Explanation / Answer
let the length of the building above top of window = l1 let the height of window = l2 let the height of the building below bottom of the window = l3 so, total height of the building l = l1+l2+l3 now velocity v at top of window = 0+gt1 = gt1 l2 = gt1*t2 + 0.5g(t2)^2 => (l2-0.5g(t2)^2)/gt2 = t1 also l1 = 0.5g(t1)^2 velocity at bottom of window = g(t1+t2) l3 = g(t1+t2)t3 + 0.5g(t3)^2 so, l = l1+l2+l3 => l = 0.5g(t1)^2 + l2 + g(t1+t2)t3 + 0.5g(t3)^2 where t1 = (l2 -0.5g(t2)^2)/gt2 => t1 = (1.2 -0.5*10* 0.125^2)/10*0.125 = 0.9s =>l = 0.5*10*0.9^2 + 1.2 + 10(0.9+0.125)1 + 0.5*10*1 ( t2 = 2/2 = 1s) = 20.5 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.