This one has been bugging me all day. Can any one help? An astronaut on the star
ID: 1687287 • Letter: T
Question
This one has been bugging me all day. Can any one help?An astronaut on the starship Enterprise is on shore leave on a distant planet. She drops a rock from the top of a cliff and observes that it takes 2.532 seconds to reach the ground at the base of the cliff. She then takes another rock and throws it vertically upwards with a speed of 17.821 m/s so that it reaches a height h above the cliff before falling down to the ground at the base of the cliff near the first rock. The second rock takes a total time of 6.470 seconds to reach the ground, starting from the time it left the crewman
Explanation / Answer
Given: time = 2.532 seconds initial velocity = 0 (taken) solution for stone 1 from kinematic relations v = u+g_pt v = g_p 2.532----(1) for stone 2 v = 17.82+g_p(6.470)----(2) (2)-(1) -17.82 = g_p(3.94) g_p = -17.82/3.94 = -4.5 m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.