A. during takeoff a jet aricraft goes from 0km/hr to 720km/hr in 10 seconds? B.
ID: 1688371 • Letter: A
Question
A. during takeoff a jet aricraft goes from 0km/hr to 720km/hr in 10 seconds?B. What is the initial speed of the Jet Airvraft during the takeoff in m/s?
C. What is the final speed of the Jet Aircraft during the takeoff in m/s
A. what is the average speed of the jet aircraft during takeoff in m/s?
B. Calculate the distance covered by the aircraft during the takeoff in M?
C. What is the accerleration of the jet aircraft during the takeoff in m/s^2?
D. Calculate the force acting on the jet aircraft during the takeoff in N?
Explanation / Answer
initial speed =0 final speed = 72 x 5/18 = 20 m/s we have a=(v-u)/t = 20-0)/10 = 2m/s^2 distance covered s= ut+0.5at^2 =0+ 0.5x2x10^2 =100m avg speed = total distance /total time =100/10 = 10m/s acceleration a= 2m/s^2 force = mass x acceleration = mass of air craft x 2 =2x mass of aircraft N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.