From the edge of a rooftop of the building, a boy throws a stone at an angle of
ID: 1689759 • Letter: F
Question
From the edge of a rooftop of the building, a boy throws a stone at an angle of 25.0 degrees above the horizontal. The stone hits the ground 4.20s later, 105 m away from the base of the building. (Ignore air resistance). (a) for the stones path through the air, sketch graphs of x, y, Vx, and Vy as functions of time. These need to be only qualitatively correct-- you need not put numbers on the axes. (b) Find the initial velocity of the stone. (c) Find the initial height H from which the stone was thrown. (d) FInd the maximum height H reached by the stone. From the edge of a rooftop of the building, a boy throws a stone at an angle of 25.0 degrees above the horizontal. The stone hits the ground 4.20s later, 105 m away from the base of the building. (Ignore air resistance). (a) for the stones path through the air, sketch graphs of x, y, Vx, and Vy as functions of time. These need to be only qualitatively correct-- you need not put numbers on the axes. (b) Find the initial velocity of the stone. (c) Find the initial height H from which the stone was thrown. (d) FInd the maximum height H reached by the stone.Explanation / Answer
b)2t = 4.2 =>t = 2.1sec Horizontal velocity = 105/(4.2) = 25m/sec Vcos(Radians(25)) = 25 =>V = 27.58444797m/sec c)0m d)Maximum height = 5.689544953m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.