Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A uniform electric field having a magnitude of 2x103 N/C exists between the lowe

ID: 1690143 • Letter: A

Question

A uniform electric field having a magnitude of 2x103 N/C exists between the lower, positively charged, and upper, negatively charged, plates shown where L=10.0cm and d=2.00cm. If an electron is “launched” from point “A” with a velocity of magnitude 6x106 m/s and direction of 45º, as indicated: a) Which, if either, of the plates will the electron strike? b) If the electron strikes a plate, at what horizontal distance to the right of “A” will the impact occur? Notes: Assume the effect of gravity on the electron?s acceleration is negligible and that the electron experiences only 2-D motion. A uniform electric field having a magnitude of 2x103 N/C exists between the lower, positively charged, and upper, negatively charged, plates shown where L=10.0cm and d=2.00cm. If an electron is “launched” from point “A” with a velocity of magnitude 6x106 m/s and direction of 45º, as indicated: a) Which, if either, of the plates will the electron strike? b) If the electron strikes a plate, at what horizontal distance to the right of “A” will the impact occur? Notes: Assume the effect of gravity on the electron?s acceleration is negligible and that the electron experiences only 2-D motion. A uniform electric field having a magnitude of 2x103 N/C exists between the lower, positively charged, and upper, negatively charged, plates shown where L=10.0cm and d=2.00cm. If an electron is “launched” from point “A” with a velocity of magnitude 6x106 m/s and direction of 45º, as indicated: a) Which, if either, of the plates will the electron strike? b) If the electron strikes a plate, at what horizontal distance to the right of “A” will the impact occur? Notes: Assume the effect of gravity on the electron?s acceleration is negligible and that the electron experiences only 2-D motion.

Explanation / Answer

A)
As the electric field is directed from opsitive plate to negative plate, the electron will deflect towards downwards (opposite to the field direction) and never hits plate B

The horizontal distance travelled by the electron is

R = v0^2 sin2(theta) / a

a is the acceleration of the electron

a = Eq/m
a = 2*10^3 N/C * 1.6*10^-19 C / 9.11*10^-31 kg
a = 3.5*10^14 m/s^2
R = [(6*10^6 m/s)^2*sin90]/(3.5*10^14 m/s^2) R = 0.205 m R =20.5 cm the range of the electron is more than the length of the plate A (10 cm) The elctrone never hit plate A A)
As the electric field is directed from opsitive plate to negative plate, the electron will deflect towards downwards (opposite to the field direction) and never hits plate B

The horizontal distance travelled by the electron is

R = v0^2 sin2(theta) / a

a is the acceleration of the electron

a = Eq/m
a = 2*10^3 N/C * 1.6*10^-19 C / 9.11*10^-31 kg
a = 3.5*10^14 m/s^2
R = [(6*10^6 m/s)^2*sin90]/(3.5*10^14 m/s^2) R = 0.205 m the range of the electron is more than the length of the plate A (10 cm) The elctrone never hit plate A
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote