Two cars are traveling along a straight line in the same direction, the lead car
ID: 1690986 • Letter: T
Question
Two cars are traveling along a straight line inthe same direction, the lead car at 33 m/s and
the other car at 46 m/s. At the moment the
cars are 40 m apart, the lead driver applies the
brakes, causing the car to have a deceleration
of 1.5 m/s2.
How long does it take for the lead car to stop?
Answer in units of s.
Assume that the driver of the chasing car
applies the brakes at the same time as the
driver of the lead car.
What must the chasing car’s minimum neg-
ative acceleration be to avoid hitting the lead
car?
Answer in units of m/s2.
How long does it take the chasing car to
stop?
Answer in units of s.
Explanation / Answer
vf=0=vi+a(Delta)t and(Delta)t=vi/a 33/1.5= 22s
B) We need to use d = v(Delta)t + (1/2)a(?t)2 (33)(22) + 1/2(-1.5)(22)2=363
d = v(Delta)t + (1/2)a(?t)2 363+40=403m Then we need to use vf2 - vi2 =2a(Delta)s (0-(462))/2(403)=-2.62m/s C) (Delta)t = -v/a -46/(-2.62)=17.55s
vf2 - vi2 =2a(Delta)s (0-(462))/2(403)=-2.62m/s C) (Delta)t = -v/a (Delta)t = -v/a -46/(-2.62)=17.55s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.