Aluminum mass of metal sample is 90.5 g , mass of calorimeter cup is 7.9 g accep
ID: 1691033 • Letter: A
Question
Aluminum mass of metal sample is 90.5 g , mass of calorimeter cup is 7.9 g accepted specific heat of the cup is 2 J/g degree C, mass of water inside calorimeter cup is 230.2,Txi=100 degree c, Twi=24.4 degree C and Txf=Twf= 30.8 degree c. So find the computed specific heat, accepted specific heat and percent error.Aluminum mass of metal sample is 90.5 g , mass of calorimeter cup is 7.9 g accepted specific heat of the cup is 2 J/g degree C, mass of water inside calorimeter cup is 230.2,Txi=100 degree c, Twi=24.4 degree C and Txf=Twf= 30.8 degree c. So find the computed specific heat, accepted specific heat and percent error.
Explanation / Answer
Mass of aluminum sample m1 = 90.5 g Accepted specific heat of aluminum Sa = 2 J/g degreeC Computed specific heat of aluminum Sc = ? Initial temperature of aluminum Txi = 100 degreeC Mass of copper calorimeter m3 = 7.9 g Specific heat of copper Sco = 0.386 J/g degreeC Mass of water m2 = 230.2 g Specific heat of water Sw = 4.186 J/g degreeC Initial temperature of water Twi = 24.4 degreeC Common temperature T = Txf = Twf = 30.8 degreeC From the law of calorimetry Heat lost by hot body (aluminum) = Heat gained by cold body (water) m1Sc(Txi - T) = [m2Sw+m3Sco] (T - Twi) 98.4*Sc*69.2 = [(230.2*4.186) + (7.9*0.386)]*6.4 = 966.66 * 6.4 Sc = 0.9085J/g degreeC Percentage error = [|(0.9085 - 2)|/2]*100 = 54.57 %Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.