A heavy box (180.0 kg) is sitting still on a warehouse floor, despite the effort
ID: 1691568 • Letter: A
Question
A heavy box (180.0 kg) is sitting still on a warehouse floor, despite the efforts of a worker to push it (with a force of 350.0 N). If the coefficient of static friction between the box and the floor is 0.6, what is the friction force between the box and the floor? What is the frictional force between the box and the floor if another worker puts another box (also 180.0 kg) on top of the first box while the first worker continues to push with 350.0 N?f (one box)= ______N
f (two boexes)= _______N
Explanation / Answer
Given Mass of the box, m1 = 180 kg Applied force, F1 = 350 N coefficient of static friction ,µs =0.6 The frictional force on the box is fr = µs* m1* g = 0.6 *180 kg * 9.8 m/s^2 =1058.4 N ---------------------------------------------------------------------- If another box of mass m2 =180 kg is placed on m1, then fr = µs*( m1+m2)* g = 0.6 *(180 kg+180 kg) *9.8 m/s^ = 2116.8 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.