A roller coaster reaches the top of the steepest hill with a speedof 6.0 km/h. I
ID: 1691844 • Letter: A
Question
A roller coaster reaches the top of the steepest hill with a speedof 6.0 km/h. It then descends the hill, which is at an average angle of 45 degrees and it 45.0m long. Estimate its speed when it reaches the bottom. Assume coefficient of kinetic friction is .18this is what ive done so far... Fgx=mgsin45
Fgy=mgcos45=Fn Vo=6.0km/h x 1000m/1km x 1h/3600s = 1.67m/s
EF=Fgx-Ff=ma
mgsin45-umgcos45=ma
g(sin45-ucos45)=a
5.68 m/s^2=a
this is where im not sure...
V^2=Vo^2+2a(x-xo) V^2= (1.67)^2+2(5.68)(45) V^2= 513.99 V=22.67 m/s Does that look right? this is what ive done so far... Fgy=mgcos45=Fn Vo=6.0km/h x 1000m/1km x 1h/3600s = 1.67m/s V^2=Vo^2+2a(x-xo) V^2= (1.67)^2+2(5.68)(45) V^2= 513.99 V=22.67 m/s Does that look right?
Explanation / Answer
Yes, you`re absolutely right.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.