a) What is the force of gravity acting on an object lying at the center of the E
ID: 1692493 • Letter: A
Question
a) What is the force of gravity acting on an object lying at the center of the Earth?b) A mass m is at a distance 3 x 10^6 meters from the center ofthe Earth.What is the acceleration of gravity at this point in terms of g=9.8 m/s^2? (Re = 6.37 x 10^6 m, Me = 5.98 x 10^24 kg). Thank you in advance for any help? a) What is the force of gravity acting on an object lying at the center of the Earth?
b) A mass m is at a distance 3 x 10^6 meters from the center ofthe Earth.What is the acceleration of gravity at this point in terms of g=9.8 m/s^2? (Re = 6.37 x 10^6 m, Me = 5.98 x 10^24 kg). Thank you in advance for any help?
Explanation / Answer
The force of gravity acting on the object when it is lying at the center of the earth is zero. Since the depth is equal to the radius then the force of gravity is zero since g = g' ( 1 - d/R) = 0 (b) The acceleration of gravity g' = g [ 1 - r/R] = g [ 1 - 3*10^6 / 6.37*10^6] = 0.53g or 5.2m/s^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.