A 270 g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring consta
ID: 1692614 • Letter: A
Question
A 270 g block is dropped onto a relaxed vertical spring that has a spring constant of k = 2.1 N/cm. The block becomes attached to the spring and compresses the spring 11 cm before momentarily stopping.(a) While the spring is being compressed, what work is done on the block by the gravitational force on it?
1Your answer is correct. J
(b) What work is done on the block by the spring force while the spring is being compressed?
2Your answer is incorrect. J
(c) What is the speed of the block just before it hits the spring? (Assume that friction is negligible.)
3Your answer is incorrect. m/s
(d) If the speed at impact is doubled, what is the maximum compression of the spring?
4 m
Work done by a constant force is the dot product of the force and the displacement. Work done by a variable force is calculated with an integral. The net work done on an object is equal to the change in the object's kinetic energy. If the object stops, its kinetic energy is zero.
Explanation / Answer
a)0.270*9.8=2.646J b)work done =1/2k*x*x=1/2*2.1*100*11*11/10000=1.2705J c)v=vkx2/m=v210*0.0121/0.270=3.067m/sec d)x=vm/k *v as m and k are constants when speed is doubled compression of the spring will also be doubled if spring constant allows the springRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.