1. in deep space (no gravity) the bolt (arrow) of a crossbow accelerates at 231
ID: 1692679 • Letter: 1
Question
1. in deep space (no gravity) the bolt (arrow) of a crossbow accelerates at 231 m/second squared and attains a speed of 142 m/s when it leaves the bow. a) For how long is it accelerated? answer for this part is 0.6147186 seconds.b)what speed will the bolt have attained 5 seconds after leaving the crossbow?
(please explain how you got the answer and do not round. i have to put the answers into the computer so they have to be as accurate as possible.)
c) how far will the bolt have traveled during the 5 s? i think i am using the right kinematic equations but it keeps saying its the wrong answer. maybe i have the wrong values for things such as Vinitial and Vfinal?
c) how far will the bolt have traveled during the 5 s? i think i am using the right kinematic equations but it keeps saying its the wrong answer. maybe i have the wrong values for things such as Vinitial and Vfinal?
Explanation / Answer
(a) acceleration = vlovity / time a = v/t time of acceleration = 142/231 = 0.614718 s (b) based on the equations of motion, V = u + at V = 142 m/s + 231* 0.614718 V =284 m/s
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.