A 12 V battery discharges across a 0.5 m long copper heating strip of 1 mm^2 cro
ID: 1692892 • Letter: A
Question
A 12 V battery discharges across a 0.5 m long copper heating strip of 1 mm^2 cross-section. a. What is the power dissipation rate in the strip? b. Do the conduction electrons travel around the loop in a CW or CCW direction? A 12 V battery discharges across a 0.5 m long copper heating strip of 1 mm^2 cross-section. a. What is the power dissipation rate in the strip? b. Do the conduction electrons travel around the loop in a CW or CCW direction? c. What would be the drift velocity of these electrons? Note: Copper resistivity: 1.69 x 10^-8pExplanation / Answer
given v = 12v length strip = L = 0.5m area of cross section = A = 1.0 * 10^-3 m2 ? = 1.69 * 10^-8p resistance of strip = R = ?L/A = 0.84 * 10^-5 ohm power in the strip = P = v2/R = 17.1 * 10^6 W b) since the direction of motion of electron is always opposite to the direction of the flow of current hence the direction of motion of electron must be upward direction c) drift speed vd = E/nq? where n = 8.49 * 1028m3 q = 1.6 * 10-19c ? = 1.69 * 10-8 Om E = V/L = 12v/0.5m = 24v vd = 10.45m/s q = 1.6 * 10-19c ? = 1.69 * 10-8 Om E = V/L = 12v/0.5m = 24v vd = 10.45m/sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.