Three forces act on a particle that moves with a constant velocity v = 2m/s x -
ID: 1693342 • Letter: T
Question
Three forces act on a particle that moves with a constant velocity v = 2m/s x - 7m/s y. Two of the forces acting on this particle are F1 = -5.0N x + -4.0N y + 3.0N z and F2 = = 7.0N x + -4.0N y + -9.0N z. What is the magnitude of the third force? the x, y and z refer to the axis the amount is on. Im not sure how to approach this at all.. any help? Three forces act on a particle that moves with a constant velocity v = 2m/s x - 7m/s y. Two of the forces acting on this particle are F1 = -5.0N x + -4.0N y + 3.0N z and F2 = = 7.0N x + -4.0N y + -9.0N z. What is the magnitude of the third force? the x, y and z refer to the axis the amount is on. Im not sure how to approach this at all.. any help?Explanation / Answer
Three forces are acting on a particle, as a result of these three forces the particle is moving with constant velocity. So acceleration of the particle is zero. Then the net force acting on the particle is zero. Therefore F1 + F2 + F3 = 0 -5.0N x + -4.0N y + 3.0N z + 7.0N x + -4.0N y + -9.0N z + F3 = 0 F3 = (-2.0N)x + (8.0N)y + (6.0N)z
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.